TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI ÖRNEĞİ

Kiracının evden çıkarken yapması gerekenler!
Bir kontrat düzenleyerek kiraya çıkan kiracıların; kira bitiminin sonuna gelindiğinde evden çıkarken de yapması gereken bazı durumlar söz konusu. Aksi takdirde, kiracılar haklıyken haksız duruma düşebiliyor. Böyle bir durumun yaşanmaması için kiracının evden çıkarken yapması gerekenler nelerdir, diyorsanız hemen yanıtlayalım.

Kiracı evden çıkarken..

İlk olarak kontratta evi nasıl teslim aldıysa bir problem yaşamamak adına o şekilde evi teslim etmesi gerekiyor. Eve verilen her zarar depozito bedelinde düşülüyor. Tabi bunun için de kontratta evin alınırkenki durumunun ayrıntılı olarak belirtilmiş olması şart.

Kira süresinin sonuna gelindiğinde kiracı, kira kontratının yenilenmesini istemiyorsa, sözleşme bitim tarihinden en az 15 gün önce ev sahibinin elinde olacak şekilde ihtarname ile bunu kendisine bildirmesi gerekiyor. Aksi takdirde, sözleşme yenilenmiş olarak kabul ediliyor.

Bu şekilde bir ihtarname çeken kiracının evden çıkarken yapması gerekenler arasındaki son şey ise Teslim-Tesellüm belgesi nin imzalamak.

Bilindiği üzere teslim-tesellüm belgesi, kira sözleşmesinin son bulması halinde, kiracının evi boşalttıktan sonra ev sahibi ile birlikte anahtar teslim ettiğine dair imzaladıkları belge oluyor. Söz konusu teslim tesellüm tutanağı örneği aşağıda yer alıyor:

Anahtar teslim tesellüm tutanağı:

T.C.
…………………… KAYMAKAMLIĞI
…………………… MÜFTÜLÜĞÜ
...../...../20…..

TAŞINMAZ VE ANAHTAR TESLİM TUTANAĞI

KİRACININ
Adı, Soyadı veya Unvanı
T.C. Kimlik No/Vergi Kimlik No
Adresi

TAPU BİLGİLERİ
1. Bulunduğu köy veya mahallenin adı

2. Tapuda kayıtlı olduğu
Pafta, Ada, Parsel
Cilt, Sahife ve Sıra No
Tapu tarihi

3. Cinsi ve yüzölçümü

4. Mülkiyetin Kime Ait Olduğu

KİRA SÖZLEŞMESİNİN
1. Tarihi

2. Süresi

Yukarıda bilgileri verilen taşınmaz …………………… (BURAYA KİRA SÖZLEŞMESİNİN SÜRESİNİN BİTMESİ VEYA KİRACININ TAHLİYE İSTEĞİ GİBİ NEDENLER YAZILACAK)  nedeni ile tahliye edilmiştir.

Kiracı tarafından taşınmaz boş olarak müftülüğümüze teslim edilmiş olup, kiracı içeride hiçbir eşyasının kalmadığını açıkça beyan ve taahhüt eder.

Müftülüğün kiracının birikmiş kira borçlarından kaynaklanabilecek alacakları baki kalmak ve fazlaya dair tüm hakları saklı kalmak kaydı ile taşınmazın anahtarı müftülüğümüze teslim edilmiştir.

İş bu tutanak tarafımızdan mahallinde tanzim olunarak müşterek imza altına alınmıştır.  ……… /……… /2013 Saat: ……


Müftülük Görevlisi
İsim / İmza
                         
Kiracı                          
İsim /İmza


                                                     TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI 

………... İcra Müdürlüğü’nün ……./……. Esas sayılı icra dosyasına istinaden yatırılan ……….-TL (……….. Türk Lirası),  ../../…. tarihinde dosya alacaklısı …………. adına  ………. tarafından elden teslim alınmıştır.


Teslim Eden                                                                                               Teslim Alan

 …………..                                                                                                   …………..http://emlakkulisi.com/kiracinin-evden-cikarken-yapmasi-gerekenler/207955
Haberin Kategorisi Adli-Hukuki Bilgiler konu Başlığı TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI ÖRNEĞİ. Bu haberi paylaşacağınız URL http://haber-suyu.blogspot.com/2014/02/teslim-tesellum-tutanagi-ornegi.html. Teşekkür ederiz
Ditulis oleh: Memur Site -

Belum ada komentar untuk "TESLİM TESELLÜM TUTANAĞI ÖRNEĞİ"

Yorum Gönder

UYARI:Sitemiz kişileri bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, sağlık hizmeti vermemektedir. sitedeki bilgi hataları, eksiklikleri, ve gecikmelerinden doğabilecek maddi ve/veya manevi risk ve zararlardan sitemiz sorumlu değildir.Bu programların içeriği ve kullanımı ile ilgili tüm riskler, oluşabilecek maddi manevi tüm zararlar kullanıcının sorumluluğundadır. Ayrıca hat ve/veya sistem arızaları sebebi ile meydana gelebilecek hata, kesinti, bilgi naklinde gecikme ve bilgisayar/telefon virüsüne bağlı problemlerden ve sair sebeplerden kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı maddi ve manevi zarar ve masraflardan, önceden haber verilmiş olunsa bile, sitemiz sorumlu tutulamaz. Yayınlamış olduğumuz paylaşımların tamamı sitemiz dışındaki kaynaklardan alınarak sizlerle buluşturulmuştur , bu nedenle sitemizde hiçbir paylaşım kaynağı yoktur. Sitemizden yayınlanan video ve benzeri paylaşımlar tamamen sosyal video paylaşım , (halka açık) sitelerden alınmıştır , paylaşımlardan doğabilecek sorunlar, kesinlikle SİTEMİZE ait değildir (sitemizi bağlamaz).
ariyordum free backlinkSeo Memurvadisi Backlink Austausch ECBannerFree Automatic Backlinks Free Automatic Backlinks Free Automatic BacklinksFree Automatic Backlinks Free Automatic BacklinksFree Automatic Backlinksfreebanner4u
Ariyordum*Memursite*Turbo Ping*Sigorta Kasko*Haber Suyu*Haberin Suyu*Yeni Sözlük*Canlı TV İzle 1453 *Online Html Kod Deneme*Milli Piyango Çekiliş Sonuçları*Yemek Tarifleri*Göz TV*Survivor All Star*Survivor 2015 All Star*Banka Adresleri*AS Gif